ZŠ a MŠ Mosty u Jablunkova

Zachovávání kulturních tradic v zemích Visegrádské čtyřky

Období zimy s sebou přináší mnoho zvyků a tradic. Barborka  dívkám věští, zda se příští rok vdají, Mikulášovi děti přiznávají, zda byly či nebyly celý rok hodné a konečně přichází Štědrý den, na který se  těší nejen děti.  Zvyky a tradice ale Vánocemi nekončí  a po Třech králích už se pomalu chystáme na Masopust, po němž pak nastává delší období klidu. A to jen proto, abychom se mohli připravit na nejdůležitější křesťanské svátky Velikonoce.
Jak se ale takové svátky slaví v dalších zemích střední Evropy? Chodí s Mikulášem taky čert a jaké tradice se vážou k Vánocům a Velikonocům u našich sousedů? Odpovědět na tyto otázky nám má pomoci projekt Zachovávání kulturních tradic v zemích Visegrádské čtyřky, do kterého je naše škola zapojena společně se slovenskou a maďarskou základní školou.
Objevovat tradice spojené se svátkem sv. Mikuláše jsme se vydali hned první prosincový víkend. Třicet žáků 5., 6. a 7. třídy společně s třídními učiteli a panem ředitelem jelo do maďarského Neszmély. Tam na ně čekalo hned několik kulturních i tvořivých aktivit – baletní představení o životě sv. Mikuláše, soutěžní aktivity s mikulášským podtextem a nakonec samotný balíček sladkostí v botě každého žáka nás přesvědčil, že mikulášská tradice je v Maďarsku stejně živá jako u nás. Domů jsme odjížděli sice promrzlí, ale s náručí plnou dárečků, které jsme měli možnost zakoupit na adventních trzích či si přímo vlastnoručně vyrobit.
Poslední adventní víkend jsme trávili na Slovensku, kde jsme byli hosty Základní a mateřské školy s maďarským jazykem vyučovacím v Kravanech nad Dunajom. Měli pro nás připravený bohatý vánoční program – v místním kulturním domě jsme zhlédli školní besídku a profesionální baletní představení hry Louskáček. Ani tentokrát nechyběly soutěžní aktivity, kde proti sobě soupeřily 2 týmy složené z žáků české i slovenské školy – nutno podotknout, že jazyková bariéra hrála pramalou roli, zejména když naše děti mluvily na ty maďarské ,,ponašimu“ . Kdo si chtěl domů odvézt dárek či suvenýr, měl možnost si jej vyrobit v dílničkách či zakoupit na vánočním jarmarku. Po tomto druhém setkání se nám podařilo utužit vzájemné vztahy partnerských  škol a už se těšíme, až je v lednu přivítáme u nás v Mostech…
A co se bude v Mostech dít, až přijedou žáci ze Slovenska a Maďarska? Připravíme Masopust!  Ve spolupráci s GOTICem vyrobíme masky a společně se žáky 1. stupně projdeme centrem obce v karnevalovém průvodu. Ani tentokrát nevynecháme soutěže pro děti, nebudou chybět koblížky a snad ani pravé ,,zabijačkové“ speciality, tak, aby mohli naši partneři zažít Masopust se vším, co k němu patří.

Fotografie neleznete zde.

<<Zář 2019>>