ZŠ a MŠ Mosty u Jablunkova

Základní škola Mosty u Jablunkova /CZ/

pasekletohttp://zs.mostyujablunkova.cz

 

V nejkrásnějším měsíci v roce, v týdnu od 6. do 10. května, k nám přijelo celkem 41 hostů z Polska a ze Španělska (z toho 32 dětí), aby se zde mohlo uskutečnit již druhé setkání zástupců škol projektu Comenius.  Hosté si s sebou přivezli hezké počasí a mohli si tak dosyta vychutnat krásu jarní přírody, ve které se naše škola nachází.

Po milém přijetí, jakého se nám dostalo na podzim ve Španělsku, jsme se i my snažili zajistit pro hosty zajímavý týdenní program, aby si z České Republiky odvezli mnoho příjemných vzpomínek.

A jak jinak začít, než českou tradicí. Žáci v krojích přivítali před školou zahraniční hosty chlebem a solí a ve stejném duchu probíhal také program přichystaný na uvítanou. Nejdříve zatančil lidový soubor Jackové a hosté tak mohli obdivovat naši lidovou hudbu, tanec a kroje. Dále pak vystoupili žáci naší školy pod vedením paní učitelky Bublákové, kteří si pro hosty připravili jednu polskou, španělskou a také jednu českou píseň, všechny s hudebním doprovodem.

Pan ředitel návštěvu srdečně přivítal ve škole, popřál jim příjemný pobyt u nás a provedl je naší školou.  Hosté nešetřili chválou nad výzdobou naší školy, ale také nad jejím technickým vybavením. Velmi je oslovily nejen nově vybavené počítačové učebny či jazyková učebna, ale i to, že součástí naší školy  jsou dílny a kuchyňka pro výuku pracovních činností. Velký obdiv sklidila i školní jídelna, kde mohli celý týden vychutnávat naše tradiční česká jídla.

Po prohlídce školy si zahraniční i naši žáci měli možnost společně popovídat v hodinách anglického jazyka, zatímco učitelé a ředitelé všech tří škol na pracovní schůzce zhodnotili průběh projektu a upřesnili pravidla připravovaných sportovních utkání.

Odpoledne jsme se s hosty přesunuli do informačního centra Gotic, kde nás již očekával starosta obce Josef Szotkowski, aby i on přivítal zahraniční návštěvu a stručně ji seznámil s historií i geografií naší obce. Zaměstnankyně  Goticu měly pro zahraniční žáky připraveny pracovní dílny, ve kterých si děti vyzkoušely různé tradiční techniky a vyrobily si drobné suvenýry na památku. Již tak velmi příjemné odpoledne ještě navíc osladily výborné domácí zákusky, které napekly pro hosty šikovné maminky našich žáků. Na závěr náročného dne samozřejmě nechyběla také návštěva Ski areálu, kde si žáci i učitelé užili zdejší atrakce. V úterý byly zahájeny turnaje ve volejbalu dívek a kopané chlapců, což byly hlavní body našeho setkání. V obou turnajích získala naše škola bronz. Celý den jsme zakončili příjemnou procházkou na chatu Zuzanu, aby si naši přátelé užili pěknou horskou přírodu.

Ve středu jsme vyrazili na celodenní výlet do Rožnovského Skanzenu a na Pustevny. Prožili jsme krásný den, opět nádherná příroda, tradiční české jídlo, lidová architektura, lanová dráha. To vše si snad naši přátelé odvezou domů ve svých vzpomínkách.

Na čtvrtek jsme připravili pro žáky sportovní dopoledne, kde si děti všech tří škol porovnávaly síly v pěti disciplínách. Výkony byly poctivě měřeny a zaznamenávány. Žáci se snažili podat co nejlepší výsledky a učitelé své svěřence náležitě povzbuzovali. Večer proběhlo vyhlášení a odměnění nejlepších žáků z každého státu.

To už jsme se však dostali k poslednímu večeru našeho setkání, které uteklo jako voda. Všichni zúčastnění se sešli u slavnostní večeře na rozloučenou, kde se příjemně povídalo, hodnotilo i zpívalo. Přátelé všech škol se loučili s příjemným pocitem, že se opět společně sejdeme, tentokrát v Polsku, na jaře příštího roku.

Na závěr patří poděkování Obecnímu úřadu, hotelu Grůň, Ski areálu, informačnímu centru Gotic, maminkám paní T. Lasotové,  I. Legierské, M. Klusové, Z. Szotkowské a všem, kteří se podíleli na zdárném průběhu projektu.

Kalendář akcí

<<Pro 2019>>
PoÚtStČtSoNe
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Rychlé kontakty

Sekretářka:
Lucie Sikorová
tel.: 558 367 614
lucie.sikorovazavinaczsmostyujablunkova.cz

Sborovna 1. stupně: tel.: 702 560 338

Sborovna 2. stupně: tel.: 724 478 519

MŠ Dolní: tel.: 733526257

MŠ Střed: tel.: 553034887

MŠ Šance: tel.: 733526279

ŠJ Dolní: tel.: 733526268

ŠJ Střed: tel.: 725790975

ŠJ Šance: tel.: 725822115

ŠJ ZŠ Mosty:
ved.: Božena Volná
tel.: 778 168 209
bozena.volnazavinaczsmostyujablunkova.cz

Škola na Hrčavě:
ved.: Mgr. Ivana Robenková
tel.: 558 331 024, 723 560 712
ivana.robenkovazavinaczsmostyujablunkova.cz


Ředitel školy:
Mgr. Ondřej Polakovič
tel.: 558 367 614
ondrej.polakoviczavinaczsmostyujablunkova.cz

Zástupce ředitele:
Mgr. Jana Klusová
tel.: 558 367 614
jana.klusovazavinaczsmostyujablunkova.cz

Účetní,ekonomka:
Lenka Cupková
tel: 558 367 614
lenka.cupkovazavinaczsmostyujablunkova.cz

Pověřenec:
Taťána Groušlová
tel,: +420 601 169 616
poverenec.soj@seznam.cz